Już są! Pierwsze urodzone w tym roku foki pojawiły się na polskim wybrzeżu Bałtyku. Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF interweniowali już do 12 małych fok. W tym do jednej szczególnej- na naszą plażę trafił szczeniak foki obrączkowanej! To najmniejszy gatunek spośród Bałtyckich fok, a w polskiej części wybrzeża również najrzadziej spotykany! Ostatni raz takie focze dziecko było zaobserwowane w …2013!

Przełom marca i kwietnia jest dla Bałtyku wyjątkowy. Nietrafne byłoby stwierdzenie, że morze zaczyna żyć, gdyż życie toczy się tam cały czas. Jednak na bałtyckiej osi czasu jest to punkt, który trudno pominąć. To właśnie wtedy na plażach zaczynają pojawiać się szczenięta fok. Dla Błękitnego Patrolu WWF oznacza to okres intensywnej pracy. Patrole zostały oczywiście, dla bezpieczeństwa Błękitnych, ograniczone, ale nadal interweniują oni do najbardziej potrzebujących zwierząt, takich jak nowonarodzone foki. W tym roku znaleźli już 12 szczeniąt oddzielonych od matek.

© Błekitny Patrol WWF (5)
Białek | Szczeniak foki szarej z widocznym lanugo | znaleziony 05.04.2021 1 / 6

Dlaczego musimy pomagać małym fokom?                                       

Pierwsze 2-3 tygodnie mała foka spędza u boku matki. Nie zawsze jednak okres niemowlęctwa kończy się tak, jak zaplanowała natura. Czasem, w wyniku różnych zdarzeń, takich jak duże sztormy, przypadkowe lub zamierzone płoszenie przez ludzi czy pojawienie się drapieżnika, młode foki mogą oddzielić się od swoich opiekunów. Jeśli wydarzy się to zbyt wcześnie, wtedy pojawia się ogromne ryzyko, że szczeniak nie poradzi sobie pozostawiony na pastwę losu. Szczeniak nieprzygotowany do samodzielnego życia, potrzebują pomocy człowieka – na szczęście czuwa Błękitny Patrol WWF!

© Błekitny Patrol WWF (7)

Orzeszka | szczeniak foki obrączkowanej, najrzadszej bałtyckiej foki | znaleziony 05.04.2021

Jak Błękitni pomagają fokom?

Wolontariusze oceniają stan zdrowia każdej znalezionej foki, i po konsultacji z opiekunami zwierząt ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, podejmują decyzję, dotyczącą dalszych losów zwierzęcia.

Nasi wolontariusze w pierwszej kolejności oceniają z bezpiecznej odległości czy zwierzę nie jest odwodnione, nie ma widocznych ran i zadrapań, czy zachowuje się prawidłowo i w końcu, czy ludzie nie zakłócają odpoczynku szczeniaka. Jeśli foka jest chora, zraniona, potrzebuje pomocy lekarskiej, jest natychmiast przewożona do Szpitaliku dla fok w Stacji Morskiej, gdzie przeprowadzane są podstawowe badania oraz konsultacja weterynaryjna. Jeśli maluch wymaga leczenia, zostaje pod opieką Szpitaliku, gdzie dzięki lekom i specjalnej diecie, może jak najszybciej odzyskać siły i wrócić do morza.

Piotr Jaskółowski.jpg
Interwencja Błękitnych

Focze rekordy

Rok 2020 był pod względem interwencji do foczych szczeniąt rekordowy. Błękitny Patrol WWF pomógł 70 foczym szczeniętom! Był to niezwykły „prezent” matki natury na uczczenie 10 lat jego działalności na polskim wybrzeżu! Spodziewamy się, że nadchodzący rok może być nie mniej obfity!

PODSUMOWANIE 4 BALTYK 3

Oto garść prostych, ale niezwykle ważnych wskazówek, jak zachować się, gdy spotkamy fokę:

  • zachowajmy dystans! – pamiętajmy, że foka jest zwierzęciem dzikim i gdy poczuje zagrożenie będzie uciekać, albo się bronić. Trzydzieści metrów, to rozsądna odległość, z której można obserwować zwierzę,
  • zadzwońmy! – zgłośmy to Błękitnemu Patrolowi WWF, (tel. 795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940),
  • poprośmy innych o zachowanie dystansu! – a wspólnie podziwiając bałtyckie stworzenia, możemy zdobyć nowe, piękne znajomości!
  • trzymajmy zwierzęta na smyczy! – czworonożny towarzysz to z pewnością świetny kompan spacerów, jednak zwierzęta mieszkające na plaży mogą się go bać! Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w ich środowisku!

Więcej o ssakach morskich dowiesz się na: www.wwf.pl/ssaki-baltyckie

Więcej o Błękitnym Patrolu WWF: Film