Płyta gazowa – szklana czy emaliowana?
Madams
Kolejny raz siadamy z burmistrzami gmin węglowych, żeby rozmawiać o sprawiedliwej transformacji. Nowe wyzwania związane z FitFor55 dotyczące energii i klimatu to konieczność szybszego opracowania wniosków o finansowanie z UE, aby pomóc w sprawiedliwym społecznie przejściu na neutralność klimatyczną.
Forum Burmistrzów na rzecz Sprawiedliwej Transformacji powstało w ramach inicjatywy Regions Beyond Coal przy wsparciu WWF. Od kilku lat jest miejscem i okazją do wymiany doświadczeń oraz obaw związanych z procesem odchodzenia od węgla. Postulaty zawarli w podpisanej przez 72 gminy węglowe z 11 krajów Europy Deklaracji na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Celem konferencji jest wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z transformacją regionów górniczych w kierunku nowoczesnej, zeroemisyjnej gospodarki. Zmiana jest koniecznością w sytuacji zagrożenia klimatycznego, kryzysu różnorodności biologicznej i wyczerpywania łatwo dostępnych, kopalnych źródeł energii.
“W gminach, w których dotychczas podstawą gospodarki był przemysł wydobycia węgla, dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej jest dużo trudniejsze niż w rejonach, które rozwijają się na energii z węgla, ale nie wydobywają go u siebie. Jakość życia wielu społeczności zależy od kondycji ekonomii lokalnej. Zmiana fundamentów lokalnej gospodarki z górnictwa na inne sektory musi być przeprowadzona w sposób zaplanowany, oparty na danych. Sprawiedliwa transformacja stawia w centrum jakość życia społeczności i jest najlepszą odpowiedzią na widoczne już gołym okiem wyzwania przyszłości: automatyzację, globalizację, cyfryzację i zmiany demograficzne.” – mówi Monika Sadkowska, Koordynatorka Sekretariatu Forum Burmistrzów z WWF Polska.
Kiedy odbędzie się IV Forum Burmistrzów
Tegoroczna konferencja odpędzie się 29-30 wrześnie w Koninie.
Będzie ona lokalną edycją Głównego Forum w Bułgarii w Starej Zagorze.
Program konferencji
Wydarzenie jest współrealizowane przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Koninie oraz WWF Polska przy współpracy z Miastem Konin.
WWF jest niezależną organizacją ochrony środowiska wspieraną przez ponad 35 milionów ludzi, której globalna sieć jest aktywna w niemal 100 krajach. Naszą misją jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą poprzez ochronę światowej różnorodności biologicznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów odnawialnych oraz ograniczenie zanieczyszczenia i marnotrawstwa. Na stronie media.wwf.pl znajdziesz najnowsze informacje i materiały dla mediów.
Ostatnie komentarze