23 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej. Ambasadorem tego gatunku w WWF Polska jest Andrzej Bargiel – skialpinista, himalaista, ratownik TOPR i posiadacz tytułu „Śnieżnej Pantery” za zdobycie 5-ciu siedmiotysięczników, które znajdują się w krajach byłego Związku Radzieckiego. Co jeszcze łączy go z panterą śnieżną?

Duch Gór może zniknąć

Pantera śnieżna (irbis) żyje w górach wysokich, od Afganistanu po południową Syberię, najczęściej na wysokości powyżej 3 000 m n.p.m. To tak trudno dostępne tereny, że zobaczenie na żywo tego dzikiego kota to nie lada wyzwanie. Właśnie z tego względu bywa nazywany Duchem Gór. Niestety populacja tego gatunku w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o co najmniej 20%. Wygląda na to, że Duch Gór może wkrótce zyskać bardziej dosłowne znaczenie. Dlatego, by zwrócić uwagę na los pantery śnieżnej Fundacja WWF Polska zaprosiła do współpracy Andrzeja Bargiela.https://www.youtube.com/embed/6hL3f4a_9OI

Co łączy Andrzeja Bargiela z panterą śnieżną?

Jak sam mówi, przede wszystkim to, że w górach, podobnie jak pantera śnieżna, czuje się jak w domu. Dlatego tym bardziej utożsamia się z gatunkiem, o którym opowiada w wywiadzie dla WWF Polska. O czym jeszcze można dowiedzieć się z tej rozmowy? O tym jak ocieplenie klimatu wpływa na jego działalność górską i czemu uważa, że ochrona przyrody poza Polską jest równie ważna jak w kraju. Andrzej Bargiel podpowiada także co każdy z nas może zrobić, by pomóc przetrwać panterom śnieżnym.