Prawidłowe żywienie dziecka, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia, w których dochodzi do najbardziej intensywnego wzrostu i rozwoju, często stanowi dla rodziców nie lada wyzwanie. W gąszczu dostępnych treści trudno znaleźć te wiarygodne i rzetelne. Inspirujące Mamy w ramach nowej akcji edukacyjnej programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” weryfikują najczęściej powtarzane stwierdzenia na temat żywienia niemowląt i wyjaśniają, czy są one prawdziwe. W inicjatywę zaangażowały się m.in. Ola Żebrowska, Maria Dejmek, Justyna Kozłowska, Monika Mazur, Kasia Bigos oraz Sylwia Szczycińska.

MIT: Mleko krowie to wartościowy napój dla niemowlęcia

Mleko to podstawa żywienia dziecka w pierwszym roku życia – to fakt. Jednak czy każde mleko jest dobrym wyborem dla niemowlęcia? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a potem jego kontynuowanie, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety, do dwóch lat, a nawet dłużej, w zależności od preferencji mamy i dziecka. Mleko matki to pokarm najlepiej dopasowany do potrzeb niemowlęcia. Zawiera kompozycję bogatą w białka, węglowodany (np. oligosacharydy), tłuszcze, witaminy, składniki mineralne, ale także czynniki wzrostu czy czynniki odpornościowe jak przeciwciała. Nie zawsze jednak karmienie piersią jest możliwe. Jeśli kobieta nie może karmić piersią, powinna podawać dziecku mleko modyfikowane dopasowane do jego potrzeb – najlepiej po konsultacji z lekarzem. Zalecenia ekspertów wyraźnie mówią, że nie należy podawać mleka krowiego jako głównego napoju przed pierwszymi urodzinami. Mleko krowie znacząco różni się składem od mleka mamy czy mleka modyfikowanego i nie jest odpowiednio dopasowane do rosnących potrzeby malucha, dlatego nie powinno znajdować się w jego diecie jako główny posiłek czy napój.

Złotym standardem żywienia niemowląt jest karmienie piersią, więc warto dążyć do tego, by trwało ono przynajmniej 6 miesięcy, a najlepiej tak długo, jak chcą tego mama i dziecko. Mleko krowie w pierwszym roku życia może być dodawane do diety w niewielkich ilościach np. do placków czy naleśników, ale do picia można je podawać dopiero po skończonych 12. miesiącach, nie przekraczając jednak ilości 500 ml dziennie. – mówi Karolina Łukaszewicz, dietetyk kliniczny, ekspertka Fundacji Nutricia.