Czy koronawirus potrafi latać? Gdzie jest teraz i jak mam go unikać, skoro go nie widać? Kiedy wrócę do przedszkola i dlaczego nie możemy odwiedzić dziadków? To tylko kilka z pytań, którym na co dzień sprostać muszą obecnie rodzice. Okazuje się, że znalezienie wiarygodnych informacji i wytłumaczenie ich językiem zrozumiałym dla dziecka może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego eksperci Medicover Polska postanowili wesprzeć rodziców w tym zadaniu i przygotowali przewodnik o COVID-19 dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym: www.medicover.pl/koronawirus-przewodnik-dla-dzieci.

Pandemia koronawirusa to całkiem nowa sytuacja, która przeformułowała świat wokół, wymagając od nas podjęcia wyjątkowych środków. Wiele ze zmian jest trudnych do przyjęcia dla dorosłych – tym bardziej mogą być one niezrozumiałe i przykre dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice potrafili w przystępny dla dziecka sposób wytłumaczyć aktualną sytuację i nauczyć je stosowania zasad bezpieczeństwa.

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

1. ODWOŁAJ SIĘ DO KONKRETNEJ CHOROBY

Na początku rozmowy z dzieckiem można odwołać się do choroby, którą dziecko przebyło wcześniej. Warto przypomnieć i opowiedzieć, jak wtedy lekarz zalecił pozostanie w domu, że nie można było chodzić do przedszkola, a ktoś z rodziców został w domu i nie chodził do pracy, aby opiekować się chorym dzieckiem, podawać lekarstwa, mierzyć temperaturę i spędzać wspólnie czas.