Wielkie odkrycia to efekt ludzkiej ciekawości i kreatywności. Dzięki nim powstały wielkie wynalazki. Funzeum edukuje przez zabawę pokazując w jaki sposób występują zjawiska w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób wykorzystujemy je w codziennym funkcjonowaniu.

Nietypowe muzeum łączące świat edukacji i rozrywki, zostało zaprojektowane w oparciu o nowatorskie pomysły w tworzeniu ekspozycji. Nie spotkamy tu zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły zarówno u wzrokowców, słuchowców i kinestetyków.

Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele kreatywnych elementów, które skłaniają do aktywnego zwiedzania i twórczej zabawy zarówno indywidualnej, jak również zespołowej.

W jednym z pokoi znajduje się na przykład gigantyczny pryzmat, który zwiedzający mogą podziwiać w całej okazałości, zrozumieć jego zasadę a następnie przy stoliku z mniejszymi pryzmatami sami mają okazję rozszczepić światło. Niezwykłym walorem edukacyjnym jest dla uczniów możliwość eksperymentowania z prawdziwymi pryzmatami, co pozwala zmienić standardową lekcję fizyki w ciekawe doświadczenie. – mówi Adam Wicher, dyrektor generalny Funzeum.

Dzieci mogą również dowiedzieć się jak powstaje tęcza. Nie bez powodu powstaje ona gdy po deszczy wychodzi słońce. Kropelki wody działają jak pryzmat, dzięki któremu zachodzi zjawisko rozszczepiania światła, w tym przypadku słonecznego