Aby zabrać się do tego we właściwy sposób, poprosiliśmy o porady ekspertów marki DLH – specjalistów od tarasów drewnianych i kompozytowych. Oto, co nam podpowiedzieli.

Taras każdego lata staje się najważniejszą częścią domu lub mieszkania, ale teraz nabiera znaczenia szczególnego. Wobec aktualnych obostrzeń to właśnie w plenerze możemy bezpiecznie spotykać się z przyjaciółmi. Bez względu na ograniczenia, na tarasie równie swobodnie zażywamy świeżego powietrza czy ćwiczymy. Ale salon pod chmurką to przede wszystkim wymarzone miejsce do relaksowania się w letnie popołudnia i wieczory, celebrowania porannej kawy przed rozpoczęciem pracy oraz urządzania leniwych niedzielnych śniadań. Warto więc odpowiednio o niego zadbać, by nie tylko świetnie służył, ale też doskonale się prezentował.

Tarasy drewniane

Te wykonane z trwałego drewna – zwłaszcza egzotycznego, niezwykle odpornego na działanie czynników atmosferycznych – wiosną często wystarczy po prostu zamieść sztywną miotłą lub suchą szczotką, aby usunąć liście, piasek, błoto, a później zaolejować. Przy czym prace te będą znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne, jeśli zimą domownicy właściwie dbali o taras – zapobiegali zbieraniu się wokół niego oraz w szczelinach desek zanieczyszczeń, a także usuwali śnieg, by nie dopuścić do powstania warstwy lodu. Jeżeli jednak pojawiły się silne zabrudzenia, przed olejowaniem, powierzchnię desek należałoby umyć przy pomocy twardej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Jednak, co ważne, w przypadku drewna iglastego, np. świerku, należy zmniejszyć ciśnienie wody.