Chcąc mieć pewność, że wybrane materiały do wykończenia ścian, nie będą szkodzić nam i  naszym najbliższym, a wręcz przeciwnie będą wspierać nasze samopoczucie oraz zdrowie, warto poszukać produktów oznaczonych krajowymi i/lub międzynarodowymi certyfikatami. Takich jak na przykład Baumit Ionit. Produkty wchodzące w skład tego systemu pokrycia ścian wewnętrznych właśnie uzyskały Atest Higieniczny PZH. To już kolejne świadectwo potwierdzające bezpieczeństwo ich stosowania, funkcjonalność oraz prozdrowotne właściwości. Wcześniej mogły się one już poszczycić międzynarodowym certyfikatem natureplus®.

Co to jest Atest PZH?

Atest PZH jest na polskim rynku najbardziej rozpoznawalnym i popularnym świadectwem, które potwierdza, że dany wyrób jest zgodny z obecnymi normami w dziedzinie bezpieczeństwa. Nadaje go Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) po uprzednim zweryfikowaniu produktu pod względem m.in. jakości, składu chemicznego czy zamierzonego zastosowania. To gwarancja, że dany produkt w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi oraz środowisko naturalne. Warto wspomnieć, że obecnie Atest PZH jest obligatoryjny jedynie dla wyrobów budowlanych, które mają bezpośredni kontakt z wodą pitną lub są wykorzystywane przy jej uzdatnianiu – dla pozostałych wyrobów, atest ten jest dobrowolny.

W skład systemu Baumit Ionit wchodzi mineralna farba wewnętrzna Baumit IonitColor, zwiększająca ilość naturalnych jonów w powietrzu oraz masy szpachlowe Baumit IonitFinish i/lub Baumit IonitFino, aktywnie regulujące wilgotność w pomieszczeniach. Testy przeprowadzone przez renomowane, niezależne jednostki naukowo-badawcze wykazały, że stosując takie pokrycie ścian, możemy istotnie poprawić jakość powietrza we wnętrzach. Dobroczynne jony wytwarzane przez farbę oczyszczają bowiem powietrze z drobinek kurzu (redukcja do 50%) i pyłków (do 90% mniej), utrudniających oddychanie i mogących uczulać, a nawet, odpowiedzialnych za roznoszenie wirusów czy bakterii, aerozoli (redukcja nawet o 60%) – maleńkich kropelek uwalnianych podczas oddychania czy mówienia. Masy szpachlowe wchodzące w skład systemu pomagają z kolei utrzymać wilgotność w pomieszczeniach na poziomie optymalnym dla zdrowia oraz dla produkcji jonów. Sięgając zatem po odpowiednie materiały do wykańczania powierzchni ścian, możemy skutecznie zminimalizować ryzyko infekcji, alergii, stworzyć dla siebie oraz swoich bliskich warunki mieszkaniowe sprzyjącące koncentracji, odpoczynkowi czy regeneracji organizmu i rozkoszować się świeżym powietrzem nie tylko na łonie natury.

Nie tylko atest PZH

Warto wspomnieć, że już wcześniej farba Baumit IonitColor orazgotowa masa szpachlowa Baumit IonitFinish otrzymały rozpoznawalny na świecie certyfikat ekologiczno-higieniczny natureplus®. Międzynarodowe Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Budownictwa przyznaje go wyłącznie produktom budowlanym spełniającym najostrzejsze kryteria ekologiczne. To najtrudniejszy do zdobycia certyfikat dla materiałów budowlanych – odznaczone nim wyroby muszą m.in. składać się aż w 85% z surowców odnawialnych. Weryfikacja tych wymagań jest przeprowadzana przez ekspertów i akredytowane laboratoria, biorące pod uwagę międzynarodowe normy oraz trzy najważniejsze dla stowarzyszenia kwestie: środowisko, zdrowie i funkcjonalność.

Szukaj certyfikowanych produktów

Znaki jakości przyznawane przez krajowe lub międzynarodowe instytucje to najlepsza gwarancja, że produkt jest bezpieczna dla środowiska i dla naszego zdrowia oraz że została wyprodukowana według odpowiednich procedur.

W pomieszczeniach, a zwłaszcza w naszych domach, spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego tak ważne jest, by powietrze, którym w nich oddychamy było jak najwyższej jakości – było świeże, czyste i odpowiedniej wilgotności. Dlatego warto zwracać uwagę na właściwości materiałów, jakie wybieramy do wykańczania wnętrz, w tym szczególnie ścian, które zajmują największą powierzchnię w pomieszczniach. Chcąc mieć pewność, że sięgamy po przyjazne rozwiązania, upewnijmy się, czy ich właściwości zostały potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Znaki jakości przyznawane przez krajowe lub międzynarodowe instytucje to najlepsza gwarancja, że dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska.

Dlaczego to takie ważne? Regulujące mikroklimat wykończenie ścian wewnętrznych to jeden z podstawowych warunków do spełnienia na drodze do zdrowych wnętrz. Potwierdziły to naukowe analizy. Więcej o wynikach badań i wpływie różnych materiałów budowlanych na jakość powietrza w pomieszczeniach można dowiedzieć się, odwiedzając stronę: www.viva.baumit.com.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.