Muchy i komary to jedne z najbardziej natrętnych owadów. Uprzykrzają nasze życie zwłaszcza latem – siadają nie tylko na nas, ale i na żywność, latają po domu i zostawiają nieprzyjemne, czarne ślady. Co więcej – stanowią duże zagrożenie, roznoszą zarazki, mogące przyczynić się do zatrucia salmonellą i powodujące groźne choroby zakaźne. Jak pozbyć się tych insektów bez stosowania silnych środków chemicznych? Zastosuj nasze porady, które są tanie, bezpieczne i nieszkodliwe dla środowiska!

Muchy występują na całym świecie, żyjąc w otoczeniu ludzi i odżywiając się naszym pokarmem. Od maja stają się coraz większym problemem i towarzyszą nam przez całe lato, najczęściej w ciepłych, dobrze nasłonecznionych miejscach, w pobliżu jedzenia. Siadają na ciastach i owocach, a także krążą wokół serwowanego obiadu. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najbardziej nielubianych przez nas insektów! Dodatkowo na swoich nogach, ssawce i w odchodach roznoszą zarazki, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Dosłownie spędzają sen z powiek wielu gospodyniom i stale zakłócają spokój domowników. W jaki sposób się ich pozbyć? Okazuje się to być prostsze niż się wydaje i wcale nie trzeba stosować silnych środków chemicznych, a nawet zabijać tych owadów.

Mucha nie siada – najlepsza jest profilaktyka

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z muchami jest… uniemożliwienie im przedostania się do mieszkania. Jest to dużo łatwiejsze i efektywniejsze niż pozbywanie się owadów, które już są w pomieszczeniu. Zabezpiecz okna, drzwi oraz wszystkie otwory, przez które insekty mogłyby wlecieć do środka, np. montując siatki lub moskitiery. Takie rozwiązania bez problemu znajdziesz w supermarketach i sklepach z wyposażeniem domów nie tylko w sezonie letnim.

Zadbaj także o otoczenie – rozkładające się owoce i psujące się jedzenie to idealne siedlisko dla much. Żywność przechowuj w lodówce i pamiętaj o zachowaniu szczególnej czystości w pobliżu śmietnika. Regularnie sprzątaj mieszkanie, a zwłaszcza kuchnię. Na zewnątrz owady pojawiają się na roślinach, na ziemi, i na płotach, dlatego nie zapominaj o regularnym koszeniu trawy oraz stałym utrzymywaniu porządku, bo owady z ogrodu na pewno będą próbowały przedostać się do twojego mieszkania.

– Zadbanie o uszczelnienie okien i drzwi w domu oraz zwiększenie higieny, powinno być najważniejsze w przypadku zapobiegania problemu z owadami w mieszkaniu. To pierwsze działanie, którego musimy się podjąć, bo bez tego, nasza walka z tymi owadami może nie mieć końca. Będziemy eliminować insekty, a one wciąż będą wracać tymi samymi drogami i z tych samych powodów, dlatego tak ważne jest zlikwidowanie źródła problemu i odpowiednie dbanie o otoczenie – wskazuje Aleksandra Danielewska, ekspert Rentokil Polska specjaliści w zwalczaniu szkodników.