Wysokie temperatury zagościły u nas na dobre. Nie tylko ciężko nam wytrzymać na zewnątrz, ale i w domu. Nie wszyscy wiedzą, że system rekuperacji to jedna ze skuteczniejszych dróg do poprawy komfortu cieplnego w budynku. Połączenie pracy rekuperatora z klimatyzatorem jest wręcz koniecznie, ponieważ rekuperacja wymienia powietrze, podczas gdy klimatyzator tylko schładza powietrze wewnątrz zamkniętej przestrzeni.

Fot. Materiały prasowe

Od dawna o rekuperacji mówi się, że jest systemem zapewniającym skuteczną obróbkę powietrze z filtrowaniem włącznie. W zimę możemy liczyć na jego dogrzanie, a latem na schłodzenie. Rekuperacja jest zatem gwarancją świeżego powietrza w domu i komfortu klimatycznego przez cały rok, bez konieczności wietrzenia – Instalacja rekuperacji pozwala na duże oszczędności energii potrzebnej na chłodzenie powietrza latem. Wysokiej klasy urządzenia są praktycznie bezgłośne, a kanały wentylacyjne nie przenoszą drgań. Rekuperacja gwarantuje utrzymanie stabilnej, kontrolowanej temperatury pomieszczeń i ogranicza konieczność otwierania okien – mówi architekt wnętrz Jacek Tryc, z pracowni „Jacek Tryc Wnętrza” z Warszawy. Latem warto w domu zadbać też o ograniczenie dopływu promieni słonecznych poprzez zamykanie rolet zewnętrznych czy zaciąganie markiz.

Nocne przewietrzenie

Mając zainstalowany w domu rekuperator możemy skorzystać z tzw. nocnego przewietrzenia. Działa to tak, jakby podczas upalnego lata nocą otwierać okna. Nie jest to rzeczywiste chłodzenie, ale działa automatycznie, bez potrzeby pamiętania o wietrzeniu domu nocą.

Wszystko to jest możliwe za sprawą by-passu, czyli mechanizmu wbudowanego w każdy rekuperator VASCO.  Idea działania by-passu jest bardzo prosta. W ciągu dnia, gdy panuje upał przekraczający 30oC zasłaniamy się przed słońcem i zamykamy okna, aby nie wpuszczać gorącego powietrza do domu, gdzie wciąż utrzymuje się jeszcze temperatura ok. 24oC. Natomiast w nocy działamy odwrotnie. Temperatura na zewnątrz spada poniżej 20 oC, więc otwieramy okna, by nocą wychłodzić wnętrze domu.  I tę rolę spełnia właśnie automatyczny by-pass w rekuperatorze. W ciągu dnia, gdy jest upalnie, rekuperator z wymiennikiem ciepła powstrzymuje wzrost temperatury wewnątrz, a w nocy automatycznie „uchyla okna” i nawiewa chłodniejsze powietrze z zewnątrz.