Zrealizowany sześć lat temu w Chotomowie „Dom z ogrodem zimowym” był pierwszym i jak dotąd jedynym w Polsce w standardzie Passive House Plus. Zaprojektowany przez pracownię Pasywny M2 i wykonany w systemie budowlanym STEICO, jest budynkiem dodatnim energetycznie, który nie wymaga płacenia rachunków za energię i zapewnia mieszkańcom stały komfort cieplny. Realizację inwestycji o tak wysokim standardzie ułatwiła wcześniejsza prefabrykacja. Dzięki niej proces budowlany nie był również uciążliwy dla przyrody, w otoczenie której budynek został wkomponowany.  

Mieszkańcy domu w Chotomowie nie płacą rachunków za zużywaną energię. „Dom z ogrodem zimowym”, ponieważ tak nazwany został projekt poznańskiej pracowni Pasywny M2, jest budynkiem dodatnim energetycznie, co oznacza, że dzięki własnym odnawialnym źródłom produkuje nadwyżki energii w ciągu roku. To pierwszy i chociaż zrealizowany już w 2015 roku, nadal jedyny budynek w Polsce certyfikowany w standardzie Passive House Plus, czyli w wyższej klasie standardu budynku pasywnego.

Już 6 lat temu, kiedy go realizowaliśmy, spełniał wszystkie wymogi dla budynków, jakie Unia Europejska zakłada na rok 2050! Dlatego nazywamy go budynkiem przyszłości – mówi Bartosz Królczyk z pracowni Pasywny M2, prezes Stowarzyszenia Wielkopolski Dom Pasywny. – To, że do tej pory nikt inny takiego domu nie wybudował, pokazuje jak ważne w całym procesie budowy są dobry projekt i kompleksowe podejście do budowy domu. My nie stosujemy kosmicznych technologii, ale za to w naszych budynkach wszystko jest zaplanowane, dobrze przemyślane i spójne ze sobą.